Okapy kuchenne

Okapy kuchenne

Okapy – praktyczna elegancja

Niezmiernie bogata oferta producentów okapów sprawia, że sprzęt ten, bywa, że sterowany elektronicznie za pomocą pilota, niegdyś spełniający przede wszystkim funkcje praktyczne, coraz częściej wybierany jest ze względów wizualnych. Wygląd, styl urządzenia stał się nawet ważniejszy od funkcji, jaką ma spełniać. Wiele gospodyń przyznaje się, że rzadko korzysta z okapu, zwyczajnie zapomina go uruchomić, ale jednocześnie te same panie nie wyobrażają sobie kuchni bez tego urządzenia. Dlaczego? Bo kuchnia z okapem wygląda lepiej.

Jaki okap wybrać

1. TYP OKAPU

Na początku, zanim zaczniesz przeglądać strony internetowe w poszukiwaniu kuchennego okapu, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasz okap ma wisieć samodzielnie, czy chcemy go zabudować w szafie.

Możesz wybrać okap wiszący samodzielnie, czyli wyspowy, podszafkowy lub kominowy. W drugim przypadku masz do wyboru – okap do zabudowy – teleskopowy lub wkład.

Najczęściej wybierany jest okap podszafkowy, bo jest łatwy w montażu, zajmuje mało miejsca. Modele tego typu są także dość tanie, jednak minusem ich jest słaba moc. Dlatego nie wybieraj go, gdy masz dużą kuchnię.

Okapy kominowe mają zazwyczaj proste geometryczne kształty, stalowe wykończenia. Wybierane są do dużych, stylowych kuchni. Nie należą one do najtańszych, jednak wybór tego typu okapu nie łączy się z koniecznością kupna szafki.

Okapy wyspowe montuje się do sufitu, przeznaczone są do kuchni, w której płyta grzewcza umieszczona jest na jej środku. Okapy takie mają przynajmniej 90 cm szerokości, dlatego nadają się do większych kuchni.

Okap teleskopowy jest zabudowany w kuchennej szafce. Ma on specjalny mechanizm, tak zwaną szufladę, która pozwala na zwiększenie mocy urządzenia i na jego większą wydajność. Okap zwany wkładem jest zamocowany do szafki w ten sposób, że staje się jej dnem, jest zazwyczaj mniej wydajny niż teleskopowy.

2. SZEROKOŚĆ

Większość osób urządzających od podstaw kuchnie, bądź tych, którzy chcą ją tylko odnowić, prędzej czy później napotyka na ten sam problem – jakiej szerokości wybrać okap. Czy dopasowywać go do wielkości płyty kuchennej? Czy lepiej zwrócić główną uwagę na wielkość kuchni? Czy też wybrać wielkość okapu, kierując się blatami?

W powszechnym mniemaniu istnieje przeświadczenie, że na przykład okap o szerokości 90 cm nie pasuje do blatu 60 centymetrowego. Przyjęło się nawet w niektórych kręgach uważać, że okap powinien być możliwie zbliżony wielkością do naszych blatów w kuchni. Nic bardziej mylnego! Nie powinniśmy stosować mniejszego okapu niż płyta grzewcza, producenci zalecają wybór większego okapu niż kuchenka. Gdy okap jest większy niż kuchenka łatwiej jest mu wyłapać wszystkie opary, nawet przy najsłabszym programie. Okap od kuchenki dzieli przynajmniej 60 cm, dlatego naturalne staje się częściowe rozproszenie pary, zanim zostanie ona wciągnięta przez urządzenie. Zazwyczaj im szerszy okap tym jest bardziej widoczny, tym jego miejsce w kuchni jest ważniejsze. Biorąc pod uwagę, to co zostało powiedziane na początku artykułu, to właśnie taki okap może najpełniej odgrywać swoją estetyczną rolę ozdobnika kuchni.

3. MATERIAŁ/KOLOR

Największą popularnością wśród okapów cieszą się okapy z szybą. Czyli takie, które łączą stal nierdzewną z przezroczystym kruszcem. Okapy takie prezentują się wyjątkowo dobrze w nowoczesnych kuchniach. Ich główną zaletą jest wrażenie „lekkości”, jakie sprawiają na ścianie, prostota, która ceniona jest głównie przez minimalistów, połączona ze schludnością. Jedynym problemem, jaki stwarza ten okap, jest metoda czyszczenia. Oczywiste jest, że inaczej trzeba myć szybę, inaczej inox.

Szczególnie niewdzięczna jest szyba, na której widać bardzo szybko wszystkie zabrudzenia, w tym osiadający kurz. Przy takim wyborze dla naszego dobra musimy się liczyć z polubieniem sprzątania. Trudno sobie bowiem wyobrazić wielkość udręki osoby, która chcę mieć czysto, a nie chcę co chwilę biegać ze ścierką. Jednak znaleziono sposób, który może znacznie ułatwić życie bez konieczności rezygnacji z pięknego szklanego okapu. Rozwiązaniem jest szyba z mleczną kratką. Dzięki temu wyborowi łączymy funkcjonalność z pięknem. Okap z taką szybą jest łatwy w utrzymaniu czystości. Dzięki mlecznej powłoce na szkle, okap tworzy efektowne półcienie w kuchni. Padające z góry światło daje nam doskonały, przytulny, pełen ciepła klimat, a na naszym domowym pochłaniaczu oparów nie widać kurzu czy innych zabrudzeń. [dt]