Kuchnie nie tylko do gotowania

Kuchnie nie tylko do gotowania

Kuchnie nie tylko do gotowania
Od zawsze kuchnie stanowiły nie tylko miejsce gotowania, ale także przesiadywania przy wielkim stole i konsumowania przyrządzonych potraw. W miarę upływu lat zmieniają się kanony projektowania kuchni. Z początku kuchnia, jako oddzielne pomieszczenie, głównie nastawione było na pracę. Obecnie jest aneksem, lub jednym z wielu pokoi, łączonym z salonem. W dzisiejszych czasach kuchnie projektowane są na styl nowoczesny, przestrzenny, w sposób, ułatwiający gospodarzowi przemieszczanie się po niej i pracę. Stanowi niemalże miejsce spotkań nie tylko rodzinnych, ale też towarzyskich, luksusowo wykonane powoduje, że gotowanie staje się czynnością towarzyską i relaksacyjną.
Jeśli chcemy posiadać nietypową, indywidualnie zaprojektowaną kuchnię, powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o meblach w niej występujących. Zamiast tradycyjnych szafek dobrze jest wykorzystać lekkie półki, regały, oraz stoliki, które są znakomitym rozwiązaniem, jeśli planujemy często zmieniać wystrój kuchenny – można je z łatwością przestawić w inne miejsce w domu. Ważne jest dobre rozplanowanie kuchni. Zarówno, sama powierzchnia, jak i dobór odpowiednich mebli, oraz kolorów panujących w pomieszczeniu. Czy kuchnie mają stwarzać klimat chłodu i elegancji, czy może wprowadzać w relaks i wyciszenie? Przede wszystkim trzeba przy meblowaniu wziąć pod uwagę wymiar kuchni. W dużych przestrzennych miejscach można pozwolić sobie na zabudowę od ziemi aż po sufit, jednak w małych pomieszczeniach spowodują one, że kuchnia będzie sprawiała wrażenie mniejszej niż w rzeczywistości.
Bardzo często jednak osoby mieszkające w blokach mają ten niesamowity problem, który stanowią niezwykle małe i nieproporcjonalne kuchnie. Ciężko jest dobrać zestaw kuchenny na odpowiadający wymiar, jeśli natomiast się to uda, pomieszczenie wydaje się przytłoczone. Co wtedy robić? W co ją wyposażyć, by wydawała się bardziej przestrzenna?
Podstawowym błędem w projektowaniu jest dobieranie wysokich szafek o jednolitych frontach, najczęściej z wbudowanych sprzętem AGD. Należy z nich zrezygnować na rzecz niskich mebli, przeszklonych, albo półek, dzięki którym kuchnia optycznie się pogłębi. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest również odpuszczenie sobie szafek otwieranych w sposób skrzydłowy, w zamian za żaluzje, rolety, albo przesuwne osłony. Coraz częściej spotyka się, przeważnie w aneksach kuchennych, niskie komody, zamykane przeszklonymi osłonami. Dodatkowo podświetlane od środka powodują, że kuchnie wydają się być wykreowane w nowoczesnym stylu.
Poza tym, jeśli chcemy nadać kuchni głębię, powinniśmy zadbać o to, by rzeczy, których używamy tylko i wyłącznie do wykonywania pewnej określonej czynności, nie zajmowały na darmo miejsca. Urządzenia mobilne mogą być chowane pod blat roboczy w momencie, kiedy nie są potrzebne nam do pracy. Jeśli jednak pragniemy przebudować kuchnie na otwartą, a myślimy, że nie mamy możliwości na taką przerobić małego pomieszczenia kuchennego w bloku, wystarczy dowiedzieć się, czy ściana oddzielająca salon od kuchni jest ścianą działową czy nośną. Jeśli jest to działowa, można przerobić kuchnię, wyburzając ten kawałek ściany – chociaż po części – poszukać kilku fajnych pomysłów i automatycznie, możemy również stać się właścicielami większej, przestronniejszej, wykonanej w nowoczesnym stylu kuchni.

Czy kuchnie mają stwarzać klimat chłodu i elegancji, czy może wprowadzać w relaks i wyciszenie?