Nowoczesne projektowanie kuchni

Nowoczesne projektowanie kuchni

Nowoczesne projektowanie kuchni

Standardy w aranżacji wnętrz coraz szybciej ulegają zmianie. Kiedyś modne zamknięte kuchnie, coraz częściej stają się przeżytkiem, a  zaczynają królować kuchnie otwarte, łączone z salonem. Brak drzwi oraz ściany działowej powoduje, że obydwa pomieszczenia stają się bardziej przestronne, większe i lepiej oświetlone.Poza tym projektowanie kuchni w takim stylu daje możliwość lepszej integracji z rodziną, umożliwia kontakt wzrokowy, a także ułatwia podawanie posiłków, dzięki bezpośredniemu połączeniu z pokojem.

Oprócz samego pomieszczenia kuchennego, ważne jest także umeblowanie i urządzenie części roboczej. Coraz bardziej popularna w projektach kuchennych staje się wyspa. Czym ona właściwie jest i skąd tak naprawdę wzięła się jej nazwa?

Jest to oderwany od ściany obszar roboczy kuchni. Odchodzące od standardowego sposobu meblowania – wyposażenie w szafki, blaty, a często również kuchenki i zlewozmywaki po środku pomieszczenia kuchennego – zezwala na pracę przy blacie roboczym kilku osobom jednocześnie. Przeniesienie takiego rozwiązania do domów jest możliwe, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii oraz całkiem odmiennego sposobu urządzania i użytkowania kuchni. Producenci mebli oraz urządzeń kuchennych dostosowują sprzęt oraz meble specjalnie na potrzeby wyspy – wykonują okapy wyspowe, czy specjalne moduły meblowe.

W obecnych czasach projektowanie kuchni polega na spełnieniu wszelkich żądań i poprawy samopoczucia domownika w pomieszczeniu kuchennym. Kuchnia kojarzy się nie tylko z miejscem, gdzie przygotowujemy potrawy, ale także z miejscem towarzyskim, gdzie gotowanie staje się czynnością odprężającą, towarzyską, a nawet luksusową. Dzięki posiadaniu i pracy przy wyspie, nie czujemy się ograniczeni przez mury kuchenne. Pracując po środku kuchni, widzimy przestrzeń, a to wpływa pozytywnie na kontakt z pozostałymi domownikami. Jej podstawową rolą jest usprawnienie pracy, dlatego też, jeszcze przed wybudowaniem, powinna być dokładnie przeanalizowana. Jakie ma spełniać funkcje? Jakie powinna mieć wymiary? Jest wiele sposobów, jakie można wykorzystać przy budowie wyspy. Trzon można wykonać z gotowych szafek kuchennych, specjalnie wyprodukowanych do tego celu. Równie dobrze można wykorzystać do tego odpowiednio odwrócone i wykończone szafki przyścienne, zabudować z płyt lub po prostu wymurować.

Elementami, na których bazuje projektowanie kuchni jest znajomość i umiejętne wykorzystanie materiałów do pracy. Projektant powinien wiedzieć, że nie tylko szafki czy płyty i murek może stanowić trzon wyspy, lecz można ją również wykonać w konstrukcji szkieletowej, obkładając płytami gipsowo – kartonowymi, lub w konstrukcji z litego drewna. Wyspę można wtedy pomalować na pożądany kolor, czy wykończyć płytkami ceramicznymi lub innym materiałem.

Obecnie projektowanie kuchni nie zachowało się jako urządzanie oddzielnego pomieszczenia przeznaczonego specjalnie na te cele. W dzisiejszych czasach priorytetem w aranżacji jest dbanie o to, by integrować się z osobami, które znajdują się w salonie, stąd projektowanie kuchni otwartych, z wyspami.