Meble kuchenne

Meble kuchenne

Meble kuchenne

Często, przy urządzaniu kuchni, dostosowujemy meble kuchenne do projektu wykonanego przez projektanta w studiu mebli kuchennych. Na rynku jest ogromy wybór zarówno szafek producentów polskich, jak i zagranicznych – stylowych i klasycznych, oraz nowoczesnych, wykonanych w wielu kolorach.  Wielu producentów dba, nie tylko o wizualnie atrakcyjne meble kuchenne, lecz stawia także na funkcjonalność i lepsze ich wykorzystanie.Powoduje to zastosowanie przy produkcji szafek wielu nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Każdy z nich produkuje szafki o określonych wymiarach, o szerokości najczęściej od 10 – 90cm i głębokości stojących około 50 cm. Dzięki temu, przednia krawędź blatu wystaje lekko kilka centymetrów poza linię mebli, zaś z tyłu zachowane zostaje miejsce na przeprowadzenie instalacji.

Meble kuchenne składają się z kilku podstawowych części. Pierwszą stanowią korpusy – czyli płyty boczne wykonane z laminowanej płyty wiórowej, które są konstrukcją szafki. Drugi, równie ważny element, to fronty – drzwiczki, następnie nóżki i cokoły. Jako dodatkowy element szafek zalicza się listwy podszafkowe, blaty oraz płyty gzymsowe z oświetleniem. Jednak to fronty są niemalże najważniejszą częścią mebli, gdyż to one – ze względu na swój wygląd i wykonanie – wpływają na to, czy dany model mebli zakupimy i czy będzie nam się podobał. Fronty wykonane mogą być z litego drewna, barwionego na dowolny kolor, następnie lakierowane i woskowane. Innym materiałem do ich wykonania może być laminowana płyta wiórowa w technologii softforming lub postforming. Czym ona różni się od zwykłej, dużo tańszej i wykonywanej w wielu kolorach płyty wiórowej? Tym, że płyty wykonane w technologii softforming mogą posiadać krawędzie wykończone z innego tworzywa, np. z doklejki listwy drewnianej lub PVC; postforming charakteryzuje płyty z dwoma zaokrąglonymi maszynowo krawędziami – wykorzystywane często przy produkcji blatów kuchennych, zaś laminowana płyta wiórowa to zwykła płyta, która w pomieszczeniu o zwiększonej wilgotności może spęcznieć, a laminat może się odkleić.
Kolejnym materiałem, z którego meble kuchenne mogą mieć wykonane fronty, to fornirowana płyta wiórowa. Płyta pokryta jest kilkumilimetrową warstwą naturalnego drewna, która następnie może być lakierowana bądź woskowana. Są trochę tańsze od frontów z drewna litego, choć niewiele różnią się wyglądem. Coraz bardziej popularne stają się drzwiczki mebli kuchennych wykonanych z płyty MDF. Jest to prasowana pod wysokim ciśnieniem płyta pilśniowa, pokrywana najczęściej folią PVC, a wykończenie powierzchni może być matowe, półmatowe albo z połyskiem. Jest odporna na wilgoć, oraz uszczerbki powodowane mocnymi uderzeniami frontów o korpusy i na wiele innych czynników zewnętrznych. Płyta MDF bardzo łatwo podlega zniekształceniu, dlatego fronty wykonane z tego materiału często są gięte, o różnorodnych frezach i profilowane.
W nowoczesnych wnętrzach spotyka się także meble kuchenne, których drzwiczki wykonane są ze stali nierdzewnej. Jest to zazwyczaj stop żelaza oraz chromu i niewielkiej ilości innych pierwiastków, dzięki którym fronty te są lekkie. Szkło natomiast wykorzystuje się najczęściej w witrynach – szkło mleczne, witrażowe, czyste – i zazwyczaj oddzielone jest szprosami. Drzwiczki szafek w zestawach prawie zawsze mają takie same wykończenia frontów – gładkie, profilowane (czyli tłoczone, odciskane), z frezami, oraz fronty żaluzjowe.

W obecnych czasach projektowanie kuchni polega na spełnieniu wszelkich żądań i wymagań użytkownika,  różnorodność technologii i materiałów, pozwala na projektowanie praktycznie bez żadnych barier .