Co położyć na ściany w kuchni ?

Co położyć na ściany w kuchni ?

Co położyć na ściany w kuchni ?

Zaleca się, by w kuchni kłaść na ściany materiały odporne na wilgoć oraz te, które da się łatwo wyczyścić najlepiej za pomocą wilgotnej ściereczki. Z oczywistych względów muszą być to materiały odporne na trochę wyższe temperatury, w szczególności w miejscach obok ciągów roboczych.

Co wybrać na ściany? Na rynku mamy kilka, lepszych i tych mniej praktycznych propozycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze.

Glazura

Plusami takiego rozwiązania jest przede wszystkim łatwość dostępu do tego materiału. Możliwość wyboru niemal wszystkich faktur, wzorów, kolorów i stosunkowo niska cena. Płytki są błyszczące, matowe, półmatowe. Te pierwsze nadadzą naszej kuchni idealnie czysty wygląd. Glazura także występuje w różnych wielkościach i kształtach. Można do niej dokupić dekory, czyli tak zwane płytki ze specjalnymi obrazkami. W ofercie większości sklepów znajdziemy płytki, które zalecane są specjalnie do kuchni.

Na pewno nie bez znaczenia jest łatwość, z jaką można czyścić płytki. Są one bowiem odporne na detergenty, środki czystości oraz wyższą temperaturę. Można je także pokryć specjalnymi preparatami tworzącymi warstwę ochronną, albo położyć specjalny specyfik, który jest odporny na tłuszcz i tym sposobem łatwy do czyszczenia.

Farby

Jest to mniej popularne rozwiązanie w kuchni, ale zdaje się, że w wielu przypadkach dobre. Dużym atutem tego rozwiązania jest możliwość doboru bardzo różnych odcieni i kolorów farb, które można zmieniać bardzo często, jak często tylko chcemy. Specjaliści zalecają, by do kuchni stosować tak zwane farby emulsyjne, które przepuszczają parę wodną i chronią przed wilgocią. Doradzają by wybierać wśród nich farby akrylowe i lateksowe, które są odporne na mycie i różnego typu zabiegi, które mają doprowadzić ścianę do pierwotnego wyglądu.

Tapety

Można wybrać także tapety, ale tylko wtedy, gdy są one specjalnie do tego celu wybrane. Do kuchni nadają się te, które można myć, czyścić. Wielu klientów wybiera tapetę winylową, która jest miękka i przyjemna w dotyku. Można imitować ona drewno, glazurę, kamień, czy inny naturalny materiał. Dobrym pomysłem jest wybór tapety o określonych wzorach, które można dowolnie ze sobą komponować i pokrycie ich farbą. Przy takim wyborze mamy podobne rozwiązanie jak w przypadku farby, jednak trochę „bogatsze”.

Naturalny kamień

Rozwiązanie to stosuje się przede wszystkim w miejscu ciągów roboczych, gdzie wykłada się jedną wielką płytę, bądź mniejsze płytki. Do takich celów najlepszy jest granit, kamień odporny na wilgoć, wysoką temperaturę oraz na chemikalia, którymi z łatwością można go czyścić. Gorszym rozwiązaniem, ze względu na utrudnione dbanie o czystość tych materiałów, są zdobne marmury.

Drewno

Gdy decydujemy się pokryć ściany farbami, musimy bardzo dokładnie zadbać o stan naszego materiału. Powinniśmy poświęcić wystarczająco dużo czasu, by nasze drewno było odpowiednio przygotowane do warunków panujących w kuchni, przede wszystkim powinno być odporne na wilgoć. Dlatego trzeba je wysuszyć i zaimpregnować. Dobrze pokryć drewno lakierem, które zabezpieczy nasz materiał przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Lakier także ułatwi nam usuwanie zabrudzeń.

Okładziny korkowe

Takie rozwiązanie zaleca się dla domu, w którym mieszkają alergicy. Materiał ten ma przyjemną powierzchnię, która nie przyciąga i „nie łapie” kurzu. W jaki sposób montujemy okładziny korkowe? Płytki przykleja się bezpośrednio do ściany. Z wierzchu impregnuje się je farbami akrylowymi lub woskiem.

Szkło

Jeszcze kilka lat temu szkło w kuchni było wykorzystywane tylko poprzez używanie naczyń, wykonanych z tego materiału. Teraz szkło w postaci płytek kładzie się na ściany i taki sposób wykańczania kuchni ma wielu zwolenników. Ich przezroczysta powierzchnia pozwala wyeksponować ścianę, która może mieć różną fakturę i kolor. Mocuje się je do ściany za pomocą specjalnych śrub. Jednym z większych minusów tego typu materiału jest konieczność zamawiania płyt szklanych.